Przez dziurkę od klucza… czyli co słychać u dzieci, młodzieży i seniorów z gminy Lubawa!

Opublikowano:

Kwiecień w Klubie „Senior+” w Złotowie
Uczestnicy Klubu ,,Senior +” w Złotowie w dniu 23 kwietnia 2019r. wzięli udział w wyjeździe integracyjnym  do Warszawy.Zwiedzanie stolicy seniorzy rozpoczęli od wizyty na stadionie PGE Narodowy, w trakcie której zobaczyli strefę zawodniczą, płytę stadionu, lożę VIP, trybunę multimedialną oraz kaplicę wielowyznaniową.

Po wizycie na stadionie zjedli wspólny obiad w restauracji „Marcowy Zając”. Po posiłku udali się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z tarasu widokowego na XXX piętrze podziwiali panoramę miasta. Następnie odwiedzili Ogród Saski, w którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie uczestnicy wycieczki zwiedzili Stare Miasto oraz Krakowskie Przedmieście. W trakcie wyjazdu seniorom towarzyszył przewodnik, który opowiadał o historii zabytków miasta.
Pomimo wietrznej pogody wszyscy zadowoleni i dobrych humorach wrócili do Złotowa.
W dniu 30 kwietnia 2019r. odbyło się wydarzenie o charakterze między pokoleniowym   z udziałem społeczności lokalnej – „Wiosna z seniorem”. W ramach inicjatywy uczestnicy Klubu wraz z członkami rady sołeckiej wykonali prace porządkowe wokół budynku i w ogrodzie. Paniom wiele przyjemności sprawiło sadzenie krzewów ozdobnych i kwiatów. Skrzynki
z kwitnącymi roślinami ustawiono na parapetach, natomiast doniczki  przed wejściem do budynku. Po zakończeniu prac pomimo zmęczenia wszyscy udali się na wspólny poczęstunek.
Wspólna praca pozwoliła zacieśnić więzi lokalne oraz stworzyć piękną przestrzeń wokół Klubu dla całej społeczności lokalnej.

„Marmurkowe dzieła sztuki”
Ostatnio na zajęciach dzieci ze świetlicy środowiskowej w Złotowie bawiły się w malarzy – twórców nowoczesnych obrazów. W technice, którą poznały nie do końca da się przewidzieć ostateczny wzór.
Dzieci miały na to pewien wpływ dozując intensywność barw i ich rozmieszczenie, ale efekt końcowy zawsze pozostaje zagadką. Zadanie polegało na wypełnieniu naczynia pianką,
a następnie wylaniu za pomocą strzykawki kolorowego atramentu lub barwników w dowolne miejsca. Powstałe plamy przy użyciu cienkiego patyczka dzieci mieszały, tworząc własne wzory. Ostatnim etapem było przyłożenie kartki do powierzchni pianki i usunięcie jej nadmiaru. I wtedy pojawiał się element zaskoczenia. Dzieci stworzyły w ten sposób abstrakcyjne grafiki przypominające marmurek. Warto dodać, że papier nasiąka zapachem pianki i tak już pozostaje. Dzieci użyły tej o zapachu konwalii oraz melona. Powstałe prace można wykorzystać jako unikatową i niepowtarzalną papeterię, zrobić z niej kartki okolicznościowe czy oprawić i powiesić jako obraz. Zajęcia były proste, pachnące i kolorowe, a przede wszystkim dostarczyły dzieciom mnóstwa dobrej zabawy.


Kwiecień w Łążynie

Dzieci ze świetlicy środowiskowej w Łążynie intensywnie przygotowywały się do obchodów Świąt Wielkanocnych. Wykonywały kolorowe wydmuszki, malowały jajka i robiły kurczaczki na patyku.
Zapoznały się z wieloma tradycjami dotyczącymi Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Rozmawiały o ,,Lanym poniedziałku”, szukaniu wielkanocnego zajączka oraz dawnej tradycji ,,smagania”.  Dużo czasu spędziły na wykonywaniu prac artystycznych.
Poza tym aktywnie bawiły się na świeżym powietrzu grając w piłkę. Zachęcone wiosenną pogodą wyruszyły na pieszą wycieczkę dookoła Łążyna. Odwiedziły ruiny starego młyna
i wysłuchały legendy o dziewczynie zamienionej w kamień. Po wyczerpującym spacerze urządzili sobie piknik na ,,Łążyńskim Okopie”.

Świąteczny gwar
W kwietniu w świetlicy środowiskowej w Rakowicach dzieci przygotowywały się do obchodów Świąt Wielkanocnych.
Kiedy już wszyscy czuli świąteczną aurę każdy uczestnik z zapałem zabrał się do wykonywania ozdób. Dzięki wspólnej pracy powstały piękne króliczki z własnoręcznie zasianą rzeżuszką. Nie zabrakło również kolorowych, błyszczących jajeczek z cekin.

Coraz częściej możemy korzystać z pięknej, słonecznej pogody w związku z czym uczestnicy zainicjowali zajęcia, które nazwały dość tajemniczo, mianowicie „projekt plaża”. Kiedy tylko pojawia się słońce i temperatura jest odpowiednia kładziemy się na trawie, słuchamy śpiewu ptaków, wdychamy świeże powietrze, uzupełniamy zasoby witaminy D oraz zgadujemy jaki kształt przypominają chmury nad naszymi głowami. Wspólne chwile relaksacji sprzyjają rozmowom i przywoływaniu świetlicowych wspomnień.

Aktywnie w Szczepankowie
Przyszła wiosna, a wraz z nią ciepłe, słoneczne dni. Piękna pogoda to okazja do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Dzieci ze świetlicy środowiskowej w Szczepankowie maksymalnie wykorzystują  słoneczną aurę dużo czasu spędzając na dworze.
Bardzo lubią jazdę rowerem, toteż została zorganizowana wycieczka rowerowa do Napromka, a także po raz kolejny zwiedzili Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt i przeszły Wilczym Szlakiem.
Młodzież i dzieci z placówki uroczyście otworzyły sezon grillowy. Rozpalenie grilla było dla nich nie lada wyzwaniem, ponieważ wznieciły ogień bez użycia węgla drzewnego. Użyły do tego kawałków kory, znalezionej w pobliżu świetlicy, kartonów i  małych fragmentów drewna. Po trudnym wyzwaniu wszyscy zajadali się pieczonym chlebem i kiełbaskami.
Innego dnia słoneczna pogoda sprawiła, że dzieci ze świetlicy nabrały ochoty na lody. Chociaż sklep w, którym można kupić ten słodki deser znajduje się nie daleko naszej placówki to wcale nie skorzystaliśmy z tej możliwości. Wszyscy jednogłośnie postanowili wybrać się spacerem do sąsiedniej wsi. Dzieci wyruszyły pieszo do Łążyna. Choć droga była daleka to uczestnikom nie brakowało motywacji i zapału. Nagrodą za dotarcie do celu były pyszne lody. Dzieci
z niecierpliwością czekają na kolejny taki wypad. Tym razem miejscem docelowym ma być Rumienica.


Czytaj więcej…

Więcej informacji (szczegółowe) znajdziesz na naszej stronie http://gopslubawa.pl.   Zapraszamy!

ops Lubawa