POSPRZĄTALIŚMY LUBAWSKIE RZEKI

Opublikowano:

W sobotę, 13 kwietnia, po raz kolejny odbyła się społeczna akcja sprzątania lubawskich rzek Sandeli i Elszki, zorganizowana przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych wspólnie z Ikea Industry Lubawa.

Główny cel tego działania to promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za środowisko. Inicjatywa wpisała się w ramy jubileuszowej XX. Akcji Czyste Jeziora i Rzeki, organizowanej pod patronatem Starosty Powiatu Iławskiego.

O godzinie 10.00 przy mostku na Osiedlu Nowa Gdańska, gdzie rozpoczynaliśmy sprzątanie, zgromadziło się ponad pięćdziesiąt osób. Słoneczna pogoda sprawiła, że nikomu nie brakowało chęci do aktywnego działania. Każdy tradycyjnie otrzymał niezbędne rękawice oraz worki i podzieleni na grupy, w dobrych humorach wyruszyliśmy w teren. Nie trzeba było długo szukać, by natknąć się na pierwsze „znaleziska”. Z każdym kolejnym krokiem ilość przeróżnych śmieci była niestety coraz większa, a worki zapełniały się błyskawicznie.

To smutne i niepokojące, że tego typu akcje wciąż są niezbędne, bo wystarczyłoby przecież, aby każdy odpowiednio zagospodarował własne śmieci. Pocieszające jest jednak to, że znaleźli się tacy, którym chciało się wyjść z domu, chwycić za worki i uprzątnąć prawie pięciokilometrowy odcinek rzek Sandeli i Elszki w Lubawie oraz Targowisku Dolnym. Zebrano niemal 100 worków odpadów, które z ustalonych punktów, na dwóch wypełnionych po brzegi przyczepach, odebrała zawsze pomocna Lubawska Spółka Komunalna.

W akcji uczestniczyli mieszkańcy naszego miasta, w tym pracownicy firmy Ikea Industry, uczniowie Zespołu Szkół w Lubawie, a także miejscy radni z klubu „Inicjatywa dla Lubawy”, którzy skorzystali z zaproszenia wystosowanego podczas marcowej sesji. Sprzątanie zakończyliśmy wspólnym piknikiem, podczas którego każdy otrzymał zasłużone upominki oraz nagrody.

Ogromne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom naszej akcji. Wspólnie przyczyniliśmy się do poprawy czystości lubawskich rzek oraz ich najbliższego otoczenia. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do firmy Ikea Industry Lubawa, która jako współorganizator ponownie przyłączyła się do akcji, a jej przedstawiciele – Jarosław Wiśniewski i Tomasz Awsiukiewicz, jak zawsze przygotowali dla uczestników szereg niespodzianek.

Już dziś mówimy wszystkim „do zobaczenia za rok”, ponieważ Ziemię mamy tylko jedną, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.

Mateusz Szauer

Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych