Przez dziurkę od klucza… czyli co słychać u dzieci, młodzieży i seniorów z gminy Lubawa!

Opublikowano:

Wielkanocna Zbiórka Żywności

W dniach 5-6 kwietnia 2019 r. w 25 sklepach na terenie miasta i gminy Lubawa, Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubawie w porozumieniu z Bankiem Żywności w Olsztynie zorganizowały „Wielkanocną Zbiórkę Żywności”. Przy oznakowanych koszach na darczyńców czekali wolontariusze – uczniowie szkół z terenu miasta i gminy Lubawa. Podczas tegorocznej Zbiórki Żywności udało się zebrać 892,63 kg artykułów spożywczych, które zostały przekazane 60 najbardziej potrzebującym rodzinom, korzystającym z pomocy społecznej w/w ośrodków.
Darczyńcom, sklepom, wolontariuszom oraz OSP w Prątnicy i Lubawie serdecznie dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu zbiórki.
 
Wiosenne porządki w Rakowicach

Wszyscy z wyczekiwaniem wypatrywaliśmy nadchodzącej wiosny. Mimo, że pogoda nas nie rozpieszczała nie zabrakło nam chęci do ciekawych zajęć.
W dalszym ciągu próbowaliśmy nowych przepisów podczas zajęć kulinarnych i sukcesywnie uzupełnialiśmy naszą Świetlicową Książkę Kucharską. Ponadto kupiliśmy nową grę, w którą gramy niemalże codziennie. Poza elementami rywalizacji pozwala ona nam poznać różne ciekawostki z całego świata oraz wykonywać nam nietypowe zadania. Wykorzystujemy również każdy słoneczny dzień, aby spędzić go aktywnie na dworze. Najczęściej organizujemy sobie zajęcia sportowe. Podobają nam się również nowe zajęcia, które nazwaliśmy „Projekt plaża”, kładziemy na trawie puzzle, koce i korzystamy z kąpieli słonecznych, wspominając nasze świetlicowe zajęcia. Mamy nadzieję, że aura pozwoli nam jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.
 Z nadchodzącą wiosną przyszedł czas na porządki. Tym razem nie czekaliśmy do Dnia Ziemi i ruszyliśmy na spacer po wsi w poszukiwaniu śmieci. Sprzątnęliśmy teren wokół świetlicy, plac zabaw, boisko oraz przystanek autobusowy i pobliski park. To nie była nasza pierwsza akcja i zauważamy, że z roku na rok śmieci jest coraz mniej. Bardzo nas cieszy, że świadomość ludzi jest szersza w kwestii segregacji odpadów i niezaśmiecania środowiska naturalnego. Oczywiście nie jest idealnie, ale mamy nadzieję, że z każdym rokiem będzie coraz lepiej.

Zawitała wiosna w Sampławie
Dziewczynki ze Świetlicy Środowiskowej w Sampławie obchodziły Dzień Kobiet. Z tej okazji wszystkie otrzymały drobne upominki.
W świetlicy zostały przeprowadzone zajęcia kulinarne, w trakcie których została przygotowana pizza z serem. Dzieci uczestniczyły także w ciekawym zajęciu plastyczno – technicznym, przygotowując slime według odpowiedniego przepisu. Dzięki temu mogły mieszać, dodawać, a przede wszystkim eksperymentować. Ponadto dnia 21 marca dzieci powitały wiosnę i z tej okazji przygotowały plakat.

Klub Senior+” Mortęgi
W lutym 2019 r. rozpoczął funkcjonowanie Klub „senior+” w Mortęgach.
Klub przeznaczony jest dla osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i piątki po 4 godziny dziennie. Klub mieści się świetlicy wiejskiej. W placówce znajdują się: pomieszczenie ogólnodostępne, dwie łazienki, kuchnia oraz pomieszczenie klubowe.
Klub przeznaczony jest dla 15 mieszkańców gminy Lubawa. Zapewnia takie formy wsparcia jak:
• warsztaty rozwijające zainteresowania, w tym warsztaty artystyczne, kulinarne itp.,
• warsztaty aktywności lokalnej,
• spotkania/warsztaty promujące i rozwijające wolontariat osób starszych i na rzecz osób starszych,
• spotkania tematyczne (np. z zakresu bezpieczeństwa seniorów),
• poradnictwo specjalistyczne, w tym: poradnictwo psychologiczne i prawne,
• imprezy dla seniorów o charakterze integracyjnym i międzypokoleniowym z udziałem społeczności lokalnej,
• wyjazdy o charakterze integracyjno-aktywizacyjnym oraz wizyty studyjne.
Klubowicze na spotkaniach zajmują się gotowaniem, rozwiązywaniem łamigłówek czy graniem w gry towarzyskie. Seniorzy chętnie przychodzą i są zmotywowani do tego, by brać udział w zajęciach.
8 marca obchodzono w Klubie Dzień Kobiet. Było to wydarzenie o charakterze integracyjnym z udziałem społeczności lokalnej. Uczestnicy imprezy bawili się dobrze, chętnie śpiewali znane i lubiane piosenki. Nie zabrało również tortu. Panie otrzymały upominki w postaci kwiatów i czekolady.

Czytaj więcej…
Więcej informacji (szczegółowe) znajdziesz na naszej stronie http://gopslubawa.pl.   Zapraszamy!

OPS Lubawa