Wydarzenia roku 2018 w obiektywie

Opublikowano:

Prezentujemy Państwu najciekawsze wydarzenia i chwile z 2018 roku. Wybór tematów  i fotografii jest nieprzypadkowy i dokonał go sam autor spośród publikowanych na portalu. Zapraszamy do oglądania.
 

Kolejny sukces chóru Appasjonata
Jak co roku chóry rywalizowały o miano najlepszego podczas Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. W tegorocznej, XIII już edycji,  wzięło udział blisko tysiąc śpiewaków z dwudziestu siedmiu chórów z całej Polski. Wśród nich znalazł się również lubawski chór Appasjonata. Appasjonata znalazła się wśród najlepszych zespołów otrzymując Złote Pasmo. 


Zmarł Honorowy Obywatel Lubawy - Ingvar Kamprad 
27 stycznia  br. po krótkiej chorobie w wieku 91 lat zmarł w Szwecji Ingvar Kamprad, założyciel znanej na całym świecie firmy IKEA. W podziękowaniu za wzorcową współpracę z lubawskim samorządem na rzecz lokalnego środowiska dnia 27 kwietnia 2001 roku  na wniosek Burmistrza Lubawy - Jarosława Maśkiewicza, Uchwałą Rady Miejskiej, której przewodniczył ś.p. Ryszard Bogdanowicz nadano Ingvarowi Kampradowi tytuł „Honorowy Obywatel Lubawy".  

foto: startaochdriva.se   

Michał Rowiński z Lubawy ukończył jeden z największych festiwali biegów górskich na świecie - Transgrancanaria
W dniach od 21 do 25 lutego po raz piętnasty odbył  się jeden z największych festiwali biegów górskich na świecie – Transgrancanaria. Festiwal odbywa się na Wyspach Kanaryjskich archipelagu górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki, które należą do Hiszpanii.  

Gala Sportu w Lubawie
9 marca br. po raz dziesiąty w Lubawie została zorganizowana Gala Sportu, na której najlepsi sportowcy, trenerzy i działacze zostali uhonorowani Nagrodą Finansową Burmistrza Miasta Lubawa oraz zostały ogłoszone wyniki plebiscytu Głosu Lubawskiego na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Ziemi Lubawskiej. Najpopularniejszym Sportowcem Ziemi Lubawskiej 2017r.został Krystian Wyżlic  (LKR, sporty samochodowe).

Konkurs Wójt Roku 2017 rozstrzygnięty
Redakcja Audycji Rolnych TVP1 już po raz 17 zorganizowała konkurs na Wójta Roku. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 21 kwietnia 2018 r. w gmachu Telewizji Polskiej w Warszawie.
W ścisłym finale tegorocznego konkursu znalazł się także Wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski. W Polsce funkcjonuje ponad 1500 gmin wiejskich, a więc sama obecność w dziesiątce laureatów jest już ogromnym wyróżnieniem.

Dzień Strażaka w Lubawie - Nowa Remiza i Przemarsz ulicami miasta 
Czwartego  maja swoje święto obchodzą strażacy. To  ważna uroczystość, w całym kraju odbywają  się  akademie, spotkania i festyny. Święto  Strażaka  w Lubawie rozpoczyna się tradycyjnym przemarszem  ulicami naszego miasta  w asyście kilkunastu pocztów sztandarowych z terenu miasta i gminy  oraz orkiestry do kościoła na mszę  św. W Lubawie w dniu dzisiejszym  oddano do użytku nową remizę, która została uroczyście otwarta  i poświęcona. 

Pięć osób rannych w wypadku na ul.Kupnera w Lubawie
Do bardzo groźnego wypadku dnia 5 maja br. około godz. 10.00 na  drodze DW-537  w obszarze zabudowanym doszło w Lubawie na ul. Kupnera. Samochód ciężarowy Scania zderzył się z osobowym VW  Golfem. Scania jechała w kierunku Pawłowa a osobówka w przeciwnym. Niestety jedna z osób poszkodowanych w wyniku odniesionych obrażeń zmarła 12 maja.

"Muszka" na najwyższym stopniu podium
W Piotrkowie Trybunalskim w dniach 27-29.04. 2018 r. zapaśnicy rywalizowali w trzech grupach wiekowych podczas MISTRZOSTW KRAJOWEGO ZRZESZENIA LZS. Rewelacyjnie podczas tych zawodów spisał się Nikodem Zawadzki w wadze do 48 kg zdobywając złoty medal.

6 medali lekkoatletów podczas Mistrzostw Krajowego Zrzeszenia LZS w LA
Dwa medale srebrne pierwszego dnia w Słubicach podczas Mistrzostw Polski LZS rozgrywanych  9- 10  czerwca  zdobyli  zawodnicy LKS Lubawa. Sebastian Jakubowski na 400m 47,41s z wynikiem lepszym niż minimum Mistrzostw Świata w sztafecie 4x400 i Piotr Kozłowski w biegu1500m 4:04,09s PB.

Warsztaty Soundela 2018 rozpoczęte
Warsztaty Soundela 2018 rozpoczęte. 25 czerwca w sali widowiskowej MOK w Lubawie prezes  Lubawskiej Grupy Muzyków - Agnieszka Kasprzycka otworzyła drugie warsztaty muzyczne w Lubawie - Soundela 2018.

VI MTB Maraton po Ziemi Lubawskiej i Wzgórzach Dylewskich
Lipy to miejsce wyjątkowe, o czym mogli przekonać się uczestnicy VI MTB Maratonu po Ziemi Lubawskiej i Wzgórzach Dylewskich. Już po raz drugi start, meta i miasteczko wyścigu zostały usytuowane na terenie Sanktuarium. W tym roku mottem przewodnim rywalizacji było 100-lecie Niepodległej Polski.
Mimo niesprzyjającej aury, w sobotę 14 lipca br. do biura zawodów stawiło się 120 zawodników po odbiór pakietów startowych. Organizatorzy przygotowali trzy dystanse: Hobby - 10 km, Fit - 36 km i Mega - 55 km. 


Podpisanie umowy na realizację zadania Centrum Aktywności Społecznej na Zamku w Lubawie
W miniony piątek w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta doszło do podpisania  umowy między firmą KAMARO sp.z.o.o z Gdańska a przedstawicielami władz miasta na realizację zadania pt. "Rewitalizacja centrum - utworzenie Centrum Aktywności Społecznej na Zamku Biskupów Chełmińskich w Lubawie".

Jubileusz 100-lecia OSP w Omulu
W sobotę 25 sierpnia odbył się jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Omulu, podczas którego nastąpiło nadanie jednostce Sztandaru, wręczenie odznaczeń związkowych oraz uhonorowanie jednostki Złotym Znakiem Związku za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej w imię dobra społeczności i Rzeczypospolitej Polskiej.

Dni Lubawy i gwiazda wieczoru Agnieszka Chylińska 
24 sierpnia rozpoczęły się  tradycyjne Dni Lubawy. Pierwszego dnia lubawskiej publiczności zaprezentowali się Małach/Refuz zespół hip hopowy. W dalszej części wystąpił zespół rockowy z Rzeszowa RSC, założony w roku 1981. Muzycy zespołu grają rock, art rock i rock progresywny. Gwiazdą dnia była Agnieszka Chylińska, piosenkarka i autorka tekstów, a także osobowość telewizyjna.  

Dożynki Gminy Lubawa w Rożentalu 2018
16 września w Rożentalu odbyły się dożynki w gminie Lubawa. Po uroczystej Eucharystii korowód dożynkowy przemaszerował na teren szkoły, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.Zebranych gości przywitał Wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski Po uroczystym otwarciu zgodnie z tradycją Starostowie Dożynek - Edyta Szczepańska z Rożentala i Tomasz Golder z Czerlina złożyli na ręce gospodarza bochen chleba.

 
Środki unijne dla "Bajkolandii" i "Smerfolandii" - Podpisanie umów o dofinansowanie w Urzędzie Marszałkowskim
14 października, Dzień Edukacji Narodowej. W naszych Przedszkolach święto wszystkich Nauczycieli obchodziliśmy w piątek. Piękny dzień: radości, uśmiechom i wzruszeniom nie było końca! Jako Dyrektorzy naszych Przedszkoli, zawsze powtarzamy, że sukces naszych Przedszkolaków jest zasługą naszej Kadry.

Wyniki wyborów w mieście i gminie
Według nieoficjalnych danych, wyniki rywalizacji o fotele: burmistrza Lubawy i wójta gminy Lubawa nie przyniosły zaskakujących rezultatów. W obydwu przypadkach nie będzie zmiany. Burmistrzem Lubawy pozostanie dotychczasowy włodarz miasta Maciej Radtke, a gminą Lubawa nadal będzie zarządzał wójt Tomasz Ewertowski.

Katyń – Ocalić od zapomnienia. Posadzenie Dębu Pamięci por.Stanisława Markuszewskiego
W Szkole Podstawowej im. kardynała Stanisława  Dziwisza w Kazanicach 7 listopada odbyła się uroczystość posadzenia Dębu  Pamięci w ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia". W uroczystości  brali udział: przedstawiciel  rodzin katyńskich -  Jan Domański z Nidzicy,  reprezentujący rodziny katyńskie woj. warmińsko-mazurskiego, siostrzenica  zamordowanego  przez NKWD por. Stanisława Markuszewskiego.

Na zakończenie sezonu - Bal piłkarzy
Zakończyły się zmagania piłkarzy Motoru Lubawa w rundzie jesiennej. Drużyna Motoru Lubawa zajęła zasłużenie II miejsce w tabeli IV ligi. Zarząd klubu, który w tym roku obchodzi 50-lecie, postanowił zorganizować dla zawodników i ich rodzin, sympatyków i sponsorów bal.
23 listopada br. w pięknej sali hotelu Copernicus, która po świeżej renowacji zachwyca swoim wyglądem - bal otworzył Prezes klubu Marek Olejniczak, który podziękował wszystkim zawodnikom za udany sezon.

Constract Lubawa zwycięża w Gniezno Winter Cup 2018!
Przez dwa dni 8 i 9  grudnia br., 30 zespołów z całego kraju, 420 zawodników rozegrało 160 meczów podczas IV Ogólnopolskiego Turnieju Piłkarskiego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gniezna oraz Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego  - Gniezno Winter Cup 2018.W  turnieju wystąpiły dwie drużyny młodych  zawodników Constractu Lubawa. Drużyna Constract Lubawa I zwyciężyła w generalnej klasyfikacji turnieju,  druga  drużyna zajęła X miejsce.

III Sesja Rady Miasta Lubawa
W piątek, 21 grudnia, odbyła się III zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa, połączona także z sesją Młodzieżowej Rady Miasta. Na początku obrad przyjęto protokół z ostatniej sesji a Burmistrz Miasta przedstawił sprawozdanie z działalności między sesjami.
W dalszej części burmistrz poprosił o wystąpienie Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej ZGODA Pana Wiesława Piotrowicza, któremu podziękowano za współpracę w związku z przejściem na emeryturę. 

opr. mz