Spotkanie rodziców szkółki piłkarskiej Costract

Opublikowano:

W miniony poniedziałek w hali OSiR w Lubawie przy ul. św. Barbary odbyło się spotkanie  rodziców Szkółki Piłkarskiej Constract z władzami klubu, sympatyków oraz przedstawicielami  lokalnych władz samorządowych. Burmistrza Lubawy reprezentował gospodarz obiektu Jacek Różański. Niestety zabrakło przedstawiciela samorządu gminnego.

Spotkanie otworzył przedstawiciel klubu i przekazał głos Janowi Witkowskiemu - znanemu podróżnikowi, którego syn trenuje w Szkółce Piłkarskiej Constract, a na treningi dojeżdża z Ostródy. Przedstawiciel rodziców jako osoba związana ze sportem od 30 lat wyrażał się ciepło na temat kadry trenerskiej i procesu szkolenia w szkółce. Podkreślił, że jest zadowolony z dotychczasowego rozwoju syna i widzi, że przyszłość syna jest w dobrych rękach. W szkółce jest od  jesieni ubiegłego roku. Akademia  na początku liczyła 30-35 dzieciaków. W dniu dzisiejszym w szkółce jest ponad 112 dzieci i 6 wykwalifikowanych trenerów - podkreślił.

- Patrząc jak syn  trenuje chciałbym, żeby szkółka się rozwijała. Musi rywalizować nie tylko z lokalnymi szkółkami, ale i  innymi  w kraju. Zawodnicy rocznika 2009, 24 i 25 czerwca br. na obiektach Arki Gdynia zajęli IV miejsce podczas Międzynarodowego Turnieju  Arka Gdynia  Sumer Cup 2018. W swojej grupie byli najlepsi i dotarli do półfinału, w meczu o 3 miejsce ulegli Rosji. W zawodach wzięły udział 32 drużyny z 5 różnych krajów.

- Rozumiem sport  i widzę  zaangażowanie  trenerów szkółki w Lubawie i do czego dążą. Chcę Państwa zapewnić, że oddaliście dzieci w dobre ręce. Do Lubawy dojeżdża grupa ponad 10-osobowa dzieciaków  z Ostródy, Iławy, Nowego Miasta. Trofea, które przywożą oznaczają, że są prawidłowo  wychowywani i szkoleni i są na właściwej drodze w rozwoju - mówił podczas prezentacji  multimedialnej.
- My jako rodzice widzimy to, że dzieciaki z małego miasteczka jak Lubawa  są znani w całym kraju. Jest to sukces nie tylko piłkarzy, trenerów i szkółki, ale również miasta i gminy Lubawa -  podkreślił.

- Fundamentem szkółki są trenerzy, którzy stawiają na indywidualny rozwój każdego dzieciaka,  baza treningowa  i stabilny budżet. Każdy wie, że firma  Constract pokrywa koszty całej szkółki. Zaangażowanie miasta jest ograniczone. Od  gminy dostajemy obiekty  za darmo - powiedział Jan Witkowski.

- My  rodzice,  powinniśmy wspomóc klub  w pozyskiwaniu środków na szkółkę . Jeśli tak dobrze promuje się  miasto i gmina przez sport,  więc powinna  być  właściwa  reakcja ze strony samorządów. Myślę, że to dobry czas, aby porozmawiać z przedstawicielami samorządów, zakopać utarczki,  porozmawiać merytorycznie i otwarcie na ten temat.Jako rodzice widzimy  zbyt  dużą  dysproporcję  w podziale środków na rozwój dzieci  -podkreślił prelegent.

- Bez wsparcia  lokalnego samorządu  miasta i  gminy  nie da się  dalej  osiągnąć  wyższych założonych celów przez szkółkę. Dlaczego teraz? Może to właściwy czas? Wybory, ale nie tylko. Wiemy, że  do końca września trzeba  składać  wnioski do samorządu.

- My  rodzice powinniśmy wspierać działania klubu. Powinniśmy  pomóc znaleźć rozwiązanie w tym konsensusie. Chcemy tylko, żeby szkółka dostała środki, które by utrzymały stabilność  finansową klubu.

W dalszej części  odbyła się dyskusja w której  głos zabierali rodzice. Trener  Dawid Grubalski podkreślił, że od 5 lat pukają do urzędów, ale bez skutku. Uważa, że podział środków powinien być bardziej sprawiedliwy. Inne akademie i szkółki dostają dofinansowania  -  Constract jest pomijany.
Przykładem może być  np. kwota  na zadanie dla dzieci w przedziale wiekowym 10-18 lat. Cała kwota przekazana została na klub z miasta ,choć Constract ma taką samą grupę wiekową. Kwota jaką uzyskujemy z miasta prawie w całości pokrywa  koszty wynajmu hali. Chcemy od  samorządów lokalnych, aby klub Constract był traktowany  jak inne podmioty - podkreślił trener.

W  dyskusji głos zabrał Mateusz Szauer, który powiedział ,że samorząd powinien wspierać  takie inicjatywy. Zwrócił się z propozycją do rodziców  o przygotowanie petycji w tej sprawie. Zaproponował  przygotować petycję a wolą  Państwa  będzie, czy podpiszecie się pod tym czy nie?  Zaproponował m.in. dwa postulaty: darmowy dostęp  do obiektów i równe wsparcie dla  klubów  z uwzględnieniem ich osiągnięć .

W imieniu burmistrza głos zabrał dyr. OSiR w Lubawie Jacek Różański, który  podkreślił ,że siła klubu  Constract wyrosła na obiektach  OSIRu  i klub jako jedyny klub  niezarejestrowany w mieście dostaje pieniądze. Miasto  jest  życzliwie  nastawione na działalność klubu. Każdy klub  chciałby mieć jak najwięcej  pieniędzy lecz „Tak krawiec kraje, jak mu materii staje“. Sam  jestem prezesem klubu lekkoatletycznego i wiem jak to jest - podkreślił.

Trener Grubalski podkreślił ,że w Lubawie są trzy podmioty piłkarskie: Motor, LAP i Constract.  Klub Motor  ma takie same  grupy wiekowe jak klub Constract. Odpowiedział też na argument ,że  klub  Constract niezarejestrowany w mieście dostaje pieniądze.Klub Constract  w statucie ma działalność na terenie  całej Polski. Zarejestrujemy się w pokoju  kolegi z Lubawy ale czy o to  chodzi?

Obecni na spotkaniu  podjęli decyzje o ponownym spotkaniu  z władzami samorządowymi miasta i  gminy w poniedziałek 10  września  o godz.16.30 w hali  widowiskowej przy ul. św. Barbary.(mz)