Iławscy policjanci mają już terminale płatnicze

Opublikowano:

W powiecie iławskim policjanci ruchu drogowego zostali przeszkoleni do z obsługi terminali płatniczych. Ma to usprawnić opłatę nałożonych na kierowców mandatów karnych. Wczoraj już dokonano pierwszych operacji.

Terminale płatnicze, to elektroniczne urządzenia do bezgotówkowego uiszczania grzywny nałożonej w drodze postępowania mandatowego. Osoba ukarana mandatem karnym będzie mogła dokonać płatności w miejscu kontroli drogowej kartą płatniczą.

Policjanci iławskiego ruchu drogowego zostali również wyposażenie a takie urządzenia. Jest to udogodnienie dla kierowców, którzy za popełnione wykroczenie będą mogli na miejscu uiścić grzywnę. Wybór  formy płatności będzie zależał od sprawcy wykroczenia. Policjantom natomiast  ułatwi m.in. postępowanie z obcokrajowcami.

Funkcjonariusze często spotykają się z sytuacją, w której obcokrajowiec nie ma możliwości zapłacenia mandatu ponieważ nie ma polskiej waluty. Osoby te chcą zapłacić mandat jednak mają tylko możliwość właśnie przy pomocy karty płatniczej. Do wczoraj wyglądało to tak, że policjanci nakładając mandat na sprawców przebywających czasowo w Polsce, dowozili ich do najbliższego bankomatu bądź kantoru. Obecnie będzie to możliwe właśnie przy użyciu terminali POS. Także obywatele polscy będą mogli skorzystać na tym rozwiązaniu i tak stało się wczoraj kiedy to dwóch kierowców za przekroczenie dopuszczalnej prędkości zostali ukarani mandatami karnymi, za które zapłacili przy użyciu terminali. Dotychczas osoba taka otrzymywała mandat karny kredytowany co wiązało się m.in. z uiszczeniem opłaty poprzez Internet bądź tradycyjnie na poczcie.

Policjanci informują, że wykorzystując terminal będą musieli zweryfikować czy osoba dokonująca płatności jest rzeczywiście właścicielem karty bankomatowej.

Czynności podczas płacenia za mandat wykonywane przez sprawcę wykroczenia ograniczają się do wprowadzenia kodu PIN karty bankomatowej i akceptacji płatności. Czyli jest to taka sama czynność wykonywana na co dzień przez użytkowników kart bankomatowych.

źróło KPP Iława