Premiera filmu dokumentalnego „Tajemnice de Revolutionibus” w Lubawie

Opublikowano:

W miniony poniedziałek w sali widowiskowej kina Pokój w Lubawie odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Tajemnice de Revolutionibus”. Fabularyzowany dokument odsłania kulisy powstania najważniejszego dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”. 

W świetle naukowych publikacji okazuje się, że pobyt Mikołaja Kopernika w Lubawie miał bardzo duży wpływ i przyczynił się do późniejszego opublikowania dzieła. To w Lubawie na zamku w czasie kiedy biskupem chełmińskim był Tiedeman Giese przyjaciel Kopernika był przekonywany przez młodego matematyka z Wittenbergi Joachima Retyka, do opublikowania dzieła.

Film „Tajemnice de Revolutionibus” to połączenie rozmów twórców filmu ze światowej sławy naukowcami, znawcami astronomii: profesorem Owenem Gingerichem z Uniwersytetu Harvarda, profesorem André Goddu ze Stonehill College w USA, doktorem Pietro Daniela Omodeo, prof. Jarosławem Włodarczykiem i doktorem Jerzym Sikorskim oraz inscenizacji aktorskich tamtych czasów - XVI wieku. 

Postać Mikołaja Kopernika, bohatera dokumentu, zagrał Florian Staniewski z Teatru Wybrzeże. Joachima Retyka zagrał Sebastian Wolf, biskupa chełmińskiego Giesego zagrał aktor Krzysztof Majtuszewski. W rolę Dantyszka wcielił się  Robert Szaj.

Producentem filmu jest dyrektor generalny Fundacji Nicolaus Copernicus - Robert Szaj. Reżyserem - Michał Juszczakiewicz. 

Film powstał dzięki wsparciu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego i Samorządu Miasta Lubawa. 

Przed projekcją filmu odbyła się  konferencja związana z powstaniem  filmu z udziałem zaproszonych  gości.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z tego wydarzenia. (mz)