Wyjazd do szkoły partnerskiej w Niemczech w ramach programu Erasmus +

Opublikowano:

Od 1.09.2017r. Zespół Szkół w Lubawie wraz ze szkołą z Niemiec i Czech realizuje projekt "Food for thought - European chances and challenges" w ramach programu Erasmus +. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości w zakresie zdrowego stylu życia oraz doskonalenie języków obcych. 

Jednym z wielu aspektów projektu jest wymiana młodzieży. W dniach 23.11.2017 - 29.11.2017 grupa 10 uczniów z drugiej klasy LO i drugiej klasy Technikum wraz z koordynatorem projektu p. Kingą Zedlewską-Lontkowską oraz opiekunami p. Anną Wiśniewską i p. Hanną Wardowską, będącą jednocześnie przedstawicielem Dyrekcji z ramienia naszej szkoły wyjechało na tydzień do kraju za Odrą - Niemiec. 

Nasza przygoda zaczęła się już 22.11 o godzinie 23.50, kiedy to wyruszyliśmy na lotnisko w Gdańsku, gdzie po udanej odprawie wylecieliśmy w przestworza. Dla wielu z nas było na to ogromne przeżycie, ze względu na to, iż dla większości z nas był to pierwszy lot samolotem. 

Z Dortmundu udaliśmy się do miasta docelowego, czyli Gelsenkirchen. Tam zostaliśmy gorąco przywitani przez uczniów i nauczycieli tamtejszej szkoły. Następnie, udaliśmy się do rodzin goszczących.

Dnia 24.11 udaliśmy się do szkoły, w której przygotowano oficjalne powitanie gości i rozpoczęcie prac projektowych. Wygłoszony został krótki wykład na temat projektu, po którym wysłuchaliśmy świetnego koncertu szkolnej orkiestry dętej. Następnie udaliśmy się do kuchni, gdzie przygotowaliśmy przystawkę - sałatkę, danie główne - makaron z sosem pieczarkowym i deser - jogurt z bananami i kawałkami czekolady. Po lunchu był czas na sport. Dziewczęta doskonaliły swoje umiejętności jako cheerliderki wymieniając się układami z koleżankami z Czech i Niemiec, a chłopcy wybrali grę w Kidball. Kulturoznawczym punktem tego dnia był Weinnachtsmarkt w Essen, czyli jeden z największych jarmarków świątecznych w Niemczech.

Dnia 25.11 po prezentacji przygotowanych przez nas gier planszowych o zdrowym stylu życia podczas dnia otwartego w Gesamtschule Horst wyjechaliśmy do Oberhausen, zobaczy tzw. Gasometer, gdzie mogliśmy oglądać wystawy na temat otaczającego nas świata. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się ogromne pomieszczenie, w którym jest ciemno. Oświetlona jest tylko ogromna szklana Ziemia, która zachwyciła każdego z nas. Na dachu budynku umieszczony jest taras widokowy, z którego widok zapierał dech w piersiach - mogliśmy podziwia całą okolicę z wysokości ponad 100 metrów.

Dnia 26.11 odwiedziliśmy stadion Schalke04 oraz muzeum poświęcone historii tamtejszego klubu piłkarskiego. Przewodnik oprowadził nas po ogromnym stadionie i opowiadał rozmaite ciekawostki, następnie udaliśmy się do Essen, gdzie poszliśmy grać w kręgle.

Dnia 27.11 odbył się wykład na temat pomagania osobom mniej zdolnym i z problemami w nauce, po którym przystąpiliśmy do opracowywania przepisów na zdrowe i pyszne dania, w sposób zrozumiały także dla osób z różnymi trudnościami,  oczywiście w języku angielskim, niemieckim, czeskim i polskim. Po obiedzie w szkolnej stołówce, mieliśmy czas wolny, zw. Freizeit, który spędziliśmy z naszymi rodzinami goszczącymi i ich znajomymi i wykorzystaliśmy go na zakupy oraz na poznanie ogromnego miasta jakim jest Gelsenkirchen.

Dnia 28.11 spotkaliśmy się w pracowni komputerowej i realizowaliśmy zadania, które polegały m.in. na zaprojektowaniu logo naszego projektu czy opisaniu w ojczystym języku pierwszego dnia. Wieczorem nasi niemieccy przyjaciele zorganizowali imprezę pożegnalną, gdzie mogliśmy usłyszeć muzykę szkolnego zespołu rockowego i przemówienie Pani Sabiny, która jest jednym z głównych koordynatorów projektu. Następnie odbyła się kolacja i dyskoteka.

Dnia 29.11 udaliśmy się w drogę powrotną. Oczywiście nie obyło się bez łez. Przez te kilka dni zżyliśmy się ze sobą. Mimo tego, iż znaliśmy się bardzo krótko, pokochaliśmy się jak rodzina. Nie przeszkodziła nam w tym odmienność kulturowa. Można powiedzieć, że złamaliśmy przestarzałe przekonanie o tym, iż Polacy i Niemcy nie mogą się dogadać. Pragniemy zbudować wspólną przyszłość, opierającą się na współpracy i zaufaniu.

Wiktoria Miranowska kl. 2N  ZS  w Lubawie